مراحل 1 و 2 طراحی هندسی معابر داخلی ورزشگاه 60 هزار نفری التاجیات بغداد

کشور عراق که از نظر فرهنگی، اجتماعی و ورزشی بیشترین تعامل را در میان کشورهای عربی منطقه خاور میانه با ایران دارد، در سال های اخیر سرمایه گذاری بسیار زیادی روی فوتبال انجام داده و به دنبال رسیدن به سطح اول فوتبال آسیا است.

فوتبال عراق مانند فوتبال ایران پر از استعدادهای ناب است اما نابسمانی های حاصل از جنگ ها و درگیری های مختلف مانع از رشد آنها شد. با این حال عراق در 10 سال اخیر به مراتب از کشورهای منطقه خاور میانه موفق تر بوده و با یک قهرمانی و کسب رده چهارم جام ملت های آسیا از حیث نتیجه گیری در فوتبال آسیا وضعیت بهتری دارد.

عراقی ها که اکنون از جنگ فاصله گرفته اند، در زمینه های مختلف در حال رشد هستند و ورزش هم از این قاعده مستثنی نیست. آنها در کنار نیروی انسانی مناسب و با استعداد که به گفته برخی کارشناسان شباهت زیادی به ایرانی ها دارند، توجه چشم گیری هم به بحث سخت افزار فوتبال داشته اند.

در دوران ناامنی که ورزش عراق را کاملا از عرصه های بین المللی خارج کرده بود و تیم های ملی و باشگاهی این کشور برای برگزاری یک دیدار بین المللی معمولی ناگزیر به حضور در کشورهای منطقه بودند، اکنون و با بهبود شرایط امنیتی، با دستور فیفا و AFC، چند ماه قبل بود که نخستین دیدار دوستانه فوتبال را در کشور خودشان برگزار کردند.

در آن مسابقه بیش از 60 هزار عراقی با حضور در ورزشگاه تازه تاسیس بصره، آن روز به یادماندنی را جشن گرفتند و حتی بعد از پایان بازی ورزشگاه را ترک نکرده و زباله های تولید شده را از ورزشگاه جمع کردند.

فهرست